Co to jest labetu (definicja)?


Definicja

Labetu

Labetu jest to odmiana słowa "labet", które pochodzi z języka polskiego. Jest to rzeczownik rodzaju męskiego, który oznacza kawałek materiału lub tkaniny, z którego wykonany jest fartuch lub spódniczka noszona przez kucharki lub gospodynie domowe.

Słowo "labet" wywodzi się z języka niemieckiego "Lappen", które oznacza tkaninę lub materiał. W języku polskim przyjęło się używać formy "labet", która jest odmianą pierwotnego słowa.

Współcześnie słowo "labetu" jest rzadko używane, częściej spotykamy je w literaturze kulinarno-gospodarczej lub w kontekście historycznym. W przeszłości labetu noszono głównie na wsiach, jako element stroju kucharek lub gospodyń domowych. Był to prosty fartuch lub spódniczka, wykonane z materiału lub tkaniny, którą można było łatwo wyprać i utrzymać w czystości.

Obecnie labetu jest stosowane głównie w kontekście historycznym lub w strojach ludowych. Można je spotkać na przykład podczas regionalnych festiwali czy pokazów folklorystycznych. Jest to element charakterystyczny dla kultury i tradycji polskiej, a także innych krajów słowiańskich.

Podsumowując, labetu jest to odmiana słowa "labet", które oznacza kawałek materiału lub tkaniny, z którego wykonany jest fartuch lub spódniczka. Jest to słowo rzadko używane we współczesnym języku polskim, jednak wciąż obecne w kulturze i tradycji ludowej. Stanowi ważny element stroju kucharek i gospodyń domowych, a także jest często wykorzystywane w strojach ludowych.

Czy wiesz już co to jest labetu?

Inne definicje:

cerowalnio
(...) jest miejscem, które pełni ważną rolę w przemyśle tekstylnym oraz w codziennym życiu. Jest to miejsce, w którym przeprowadza się proces cerowania, czyli naprawy i wzmocnienia tkanin poprzez nałożenie na nie warstwy wosku lub żywicy. Cerowanie jest nieodzowne w produkcji odzieży oraz w domowym użytku, a także znajduje zastosowanie w celach artystycznych. Dzięki cerowalniom, możliwe jest skuteczne i precyzyjne naprawienie uszkodzonych tkanin, co pozwala na ich dłuższe użytkowanie i oszczędność pieniędzy. (...)

paginujące
(...) zrozumienie treści.Technika paginowania jest szczególnie popularna w przypadku stron internetowych, ponieważ pozwala na wygodniejsze przeglądanie treści na urządzeniach mobilnych. W przypadku, gdy strona jest bardzo długa, a użytkownik przegląda ją na telefonie, może mieć problem z przewijaniem całego tekstu. Dzięki podziałowi na strony, użytkownik może szybko przejść do interesującego go fragmentu bez konieczności przewijania całej strony.Paginujące może być również wykorzystywane w przypadku drukowanych (...)

sakralnemu
(...) pojęcie, które odnosi się do sfery duchowej i religijnej. Jest to odmiana słowa sakralny, które oznacza coś, co jest związane z kultem lub religią. Sakralne jest więc przeciwieństwem profanum, czyli tego co nie jest uważane za święte lub boskie. W języku potocznym termin ten często jest używany jako synonim dla religijnego lub świątynnego. Jednakże w szerszym znaczeniu odnosi się do wszystkiego, co jest związane z wiarą i kultem.Akapit 2Sakralne jest pojęciem często używanym w antropologii i socjologii (...)

idiomeleonów
(...) lub dialektu. Jednakże nie jest to jedyna interpretacja tego słowa.W niektórych kręgach językoznawczych idiomeleony są traktowane jako odmiana słowa "idiom", które oznacza "wyrażenie idiomatyczne". Jest to związane z faktem, że słowo "idiom" pochodzi od greckiego słowa "idioma", które oznacza "indywidualne wyrażenie". W takim ujęciu idiomeleon jest pojęciem bliższym znaczeniowo słowu "idiom" i jest używany w ten sam sposób.Idiomeleony są również wykorzystywane w kontekście badań nad językiem i jego ewolucją. (...)

żabieńcowatym
(...) często przyciągają je swoim wyglądem.Przystosowanie do zapylaniaKształt kwiatów żabieńcowatych jest wynikiem przystosowania do zapylania przez określone gatunki owadów, zwłaszcza pszczoły. Kielich w kształcie żabiej głowy ułatwia dostęp do nektaru i pyłku dla długich języków pszczoły, a ząbki na kielichu służą jej za podpórki. Dzięki temu owad może bez problemu dotrzeć do nektaru i pyłku, co jest niezbędne do zapłodnienia rośliny.Przykłady roślin żabieńcowatychNajbardziej znanym przykładem rośliny żabieńcowatej (...)

sadeckie
(...) z tym regionem, jego kulturą, tradycjami i historią. Jest to termin używany głównie przez mieszkańców Nowego Sącza i okolic, ale również przez osoby z innych części Polski, które zetknęły się z tym regionem.Pochodzenie słowaSadeckie jest odmianą przymiotnika Sadecki, który wywodzi się od nazwy Sądecczyzna – historycznego regionu w południowej Polsce. Słowo to pochodzi od staropolskiego słowa "sadz" oznaczającego "las" lub "gaj". Region ten był w przeszłości zalesiony, dlatego też nazwa Sądecczyzna wywodzi (...)

obcierkom
(...) sprzętów. W warsztacie natomiast może posłużyć do wycierania narzędzi, maszyn czy części samochodowych. W biurze obcierka jest wykorzystywana do czyszczenia biurka, monitora, klawiatury czy innych urządzeń elektronicznych.Rodzaje materiałówObcierki mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia. Najczęściej spotykanym materiałem jest bawełna, która jest miękka i delikatna dla powierzchni. Obcierki z bawełny są również łatwe w utrzymaniu czystości. Kolejnym popularnym materiałem (...)

zabazgrzcie
(...) niezgrabny.Słowo to często używane jest w kontekście dziecięcych rysunków lub zapisów, które są wykonywane bez większej precyzji, z dużą ilością linii, kropek lub plam. Może również odnosić się do zapisów wykonanych pod wpływem emocji lub w szybkim tempie, co skutkuje nieczytelnym lub nieporządnym efektem.Termin "zabazgrzcie" może być również wykorzystywany w odniesieniu do tekstu, który jest napisany w sposób niechlujny lub nieczytelny. Może to być spowodowane zbyt szybkim pisaniem, nieumiejętnością (...)