Co to jest abadankami (definicja)?


Definicja

, oznaczająca pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny

Abadankami - definicja

Abadankami jest odmianą słowa abadanka, które oznacza pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny. Jest to termin pochodzący z języka polskiego, a dokładniej z dialektu podhalańskiego. Współcześnie coraz częściej używa się go jako określenia dla specyficznego wzoru lub rodzaju tkaniny, który jest charakterystyczny dla tego regionu.

Pochodzenie słowa

Pierwotnie abadanka była tkaniną wykonywaną na krosnach przez kobiety z Podhala. Miała ona głównie funkcję użytkową, służąc do produkcji tradycyjnych strojów ludowych. Nazwa pochodzi od słowa "abadan", które oznaczało w języku podhalańskim kawałek płótna. Z czasem słowo to przyjęło formę "abadanka" i zaczęło oznaczać całą tkaninę, a nie tylko jej fragment.

Charakterystyka abadanek

Abadanki to tkaniny wykonane z bawełny lub lnu, charakteryzujące się bogatym wzornictwem i kolorystyką. Najczęściej są to tkaniny w paski lub kratkę, jednak można spotkać również inne wzory, takie jak kwiaty czy geometryczne figury. Tradycyjnie abadanek używano do produkcji m.in. spódnic, fartuchów czy chust, jednak obecnie jest ona wykorzystywana także w modzie i dekoracji wnętrz.

Abadankami w kulturze i sztuce

Abadanki są nieodłącznym elementem kultury i sztuki Podhala. Tkaniny te są wykorzystywane do produkcji tradycyjnych strojów ludowych, które są nie tylko elementem codziennego ubioru, ale także ważnym elementem podhalańskich obrzędów i uroczystości. Ponadto abadanki są inspiracją dla artystów, którzy wykorzystują jej wzory i motywy w swoich pracach. Można je zobaczyć m.in. w rzeźbach, malowidłach czy haftach.

Podsumowanie

Abadankami to odmiana słowa abadanka, które oznacza pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny. Pochodzi ona z Podhala, gdzie od wieków była wykorzystywana do produkcji tradycyjnych strojów ludowych. Obecnie abadanki są również wykorzystywane w modzie i dekoracji wnętrz, a także stanowią ważny element kultury i sztuki regionu. Charakteryzują się bogatym wzornictwem i kolorystyką, a także są inspiracją dla artystów. Dzięki temu słowu możemy poznać nie tylko pewien rodzaj tkaniny, ale także historię i kulturę Podhala.

Czy wiesz już co to jest abadankami?

Inne definicje:

zabazgrzą
(...) on oznaczać zarówno fizyczne zabrudzenie, jak i zepsucie lub zanieczyszczenie czegoś niematerialnego, na przykład wizerunku lub reputacji.Przykłady użycia słowa "zabazgrać"Słowo "zabazgrać" może być używane w różnych kontekstach. Przykładowo, można powiedzieć, że ktoś "zabazgrał sobie ubranie", gdy przypadkowo rozlał na nie jedzenie lub napój. Może też być użyte w odniesieniu do sytuacji, w której ktoś zepsuł coś ważnego, na przykład "zabazgrał swoją szansę" na awans w pracy poprzez nieodpowiednie zachowanie.W (...)

radcostwo
(...) relacji z innymi krajami. Dzięki nim, dzisiejsze państwa mogą cieszyć się stabilnością i pokojem, a słowo "radcostwo" przypomina nam o ich zasługach.

zabejcowałby
(...) użycia słowa "zabejcowałby"Termin "zabejcować" jest często używany w języku potocznym i może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Poniżej przedstawione są przykłady, w których można spotkać to słowo:1. W kontekście prac remontowych lub budowlanychW przypadku prac remontowych lub budowlanych, użycie słowa "zabejcowałby" może oznaczać wykonanie czegoś w sposób niechlujny lub niedokładny. Na przykład, jeśli ktoś powie "zabejcowałbyś te ściany", może to oznaczać, że prace zostały wykonane w pośpiechu (...)

rabulistyczny
(...) praw i interesów. W takim przypadku osoba rabulistyczna może być postrzegana jako sprytna i zręczna w działaniu.Termin "rabulistyczny" może być również używany w odniesieniu do działań lub zachowań, które są sprzeczne z zasadami etyki lub moralności. W takim przypadku osoba rabulistyczna może być postrzegana jako osoba, która działa w sposób nieetyczny lub niezgodny z normami społecznymi.Podsumowując, słowo "rabulistyczny" odnosi się do osoby, która jest zręczna w manipulowaniu przepisami prawnymi w celu (...)

wadzącego
(...) których coś lub ktoś utrudnia nam wykonywanie czynności lub osiągnięcie celu. Może to być np. hałas sąsiadów, który przeszkadza nam w odpoczynku, czy też trudności w pracy spowodowane przez niedziałający sprzęt. W takich przypadkach mówimy, że coś jest wadzące lub wadzi nam w danym momencie. W kontekście relacji międzyludzkich, wadzący może odnosić się do zachowań lub cech drugiej osoby, które utrudniają nam kontakt lub współpracę. Może to być np. brak szacunku czy nieuczciwość, które wpływają negatywnie (...)

kaczorski
(...) być popularna bajka dla dzieci pt. "Tomek i przyjaciele", gdzie jeden z bohaterów - Percy - jest niezgrabnym i nieporadnym pociągiem, nazywanym przez innych "kaczorskim".W literaturze również można znaleźć odniesienia do słowa "kaczorski". W powieści "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, jeden z bohaterów - Jacek Soplica - jest opisywany jako "kaczorski", co odzwierciedla jego niezdarność i nieporadność w działaniu.PodsumowanieW skrócie, "kaczorski" jest określeniem na coś lub kogoś nieudolnego, nieporadnego (...)

sadu
(...) dla wielu gospodarstw.Wiele sadów znajduje się na obszarach wiejskich, jednak coraz częściej można spotkać je również w pobliżu miast. Wraz z rozwojem technologii i postępem w dziedzinie rolnictwa, sadownictwo stało się bardziej efektywne, a uprawy owoców są coraz większe i bardziej zróżnicowane. Wiele sadów korzysta z systemów nawadniających, a także stosuje różnego rodzaju środki ochrony roślin, aby zabezpieczyć plony przed szkodnikami i chorobami.W sadach pracuje się przez cały rok, jednak najważniejsze (...)

jadało
(...) Jest to często używane w zwrotach typu "smaczne jadało" lub "zdrowe jadało", aby opisać danie, które jest smaczne lub zdrowe.Akapit 3W niektórych regionach Polski, szczególnie na wsi, słowo "jadało" może oznaczać również "posiłek dla zwierząt". W takim kontekście, kiedy ktoś mówi "muszę nakarmić jadało", ma na myśli, że musi nakarmić swoje zwierzęta. Jest to związane z pierwotnym znaczeniem słowa "jadać", czyli jedzenia, ale w tym przypadku odnosi się do jedzenia dla zwierząt.Akapit 4Słowo "jadało" jest (...)