Co to jest Fabianka (definicja)?


Definicja

Fabianka - słowo z języka polskiego

Fabianka to słowo pochodzące z języka polskiego, które jest odmianą słowa "Fabianek". Jest to żeński odpowiednik imienia Fabian, które wywodzi się z łacińskiego imienia Fabianus. W Polsce imię to jest stosunkowo rzadko nadawane, dlatego też słowo "Fabianka" jest mniej znane niż jego męski odpowiednik.

Słowo "Fabianka" może mieć kilka znaczeń, w zależności od kontekstu, w jakim jest używane. Najczęściej oznacza ono osobę o imieniu Fabian, lecz w tej formie jest ono używane tylko w odniesieniu do płci żeńskiej. Może to być również nazwisko, które wywodzi się od imienia Fabian. W takim przypadku "Fabianka" będzie oznaczać kobietę o nazwisku Fabianek.

W języku polskim słowo "Fabianka" może również oznaczać roślinę z rodziny bobowatych, zwyczajowo nazywaną też "fabianką". Jest to roślina zielna, która występuje w Europie i Azji, a jej kwiaty są charakterystyczne dla polskiej wiosny. Roślina ta jest często wykorzystywana w kuchni jako dodatek do sałatek lub jako zioło przyprawowe.

Ponadto, słowo "Fabianka" może być używane jako określenie pewnego typu tkaniny. Jest to materiał wykonany z bawełny lub lnu, który charakteryzuje się wzorem w paski lub kratkę. Tkanina ta jest często stosowana do produkcji ubrań, zwłaszcza w sezonie letnim, ponieważ jest lekka i przewiewna.

W wielu regionach Polski słowo "Fabianka" jest również używane w odniesieniu do pewnego rodzaju potrawy. Jest to zupa, która jest przygotowywana z różnych warzyw, takich jak marchew, pietruszka, seler, por, kapusta i ziemniaki. Do jej przygotowania wykorzystuje się również mięso, najczęściej wieprzowinę lub kurczaka. Zupa ta jest bardzo pożywna i popularna wśród Polaków, zwłaszcza w okresie zimowym.

Podsumowując, "Fabianka" jest odmianą słowa "Fabianek" i może mieć kilka znaczeń. Najczęściej oznacza ona osobę o imieniu Fabian lub nazwisku Fabianek, roślinę z rodziny bobowatych, tkaninę lub potrawę. Jest to słowo charakterystyczne dla języka polskiego i często używane w codziennym życiu.

Czy wiesz już co to jest Fabianka?

Inne definicje:

jadącej
(...) przez młodzież, ale również przez osoby w różnym wieku. Warto pamiętać, że słowo to może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu, dlatego należy uważnie dobierać je w mowie i piśmie.

łabiszyński
(...) nazwisku mogą mieć korzenie w Łabiszynie lub być potomkami mieszkańców tego miasta. Warto jednak pamiętać, że nie każdy, kto nosi nazwisko "Łabiszyński", musi mieć związki z tą miejscowością.Łabiszyński jako nazwa ulicyW niektórych miastach w Polsce można spotkać ulice noszące nazwę "Łabiszyńska". Są to zazwyczaj ulice położone w okolicy ulicy Łabiszyńskiej w Łabiszynie lub po prostu nazwane na jej cześć. Takie ulice można znaleźć na przykład w Warszawie, Gdańsku czy Bydgoszczy. Nazwa ta może być także (...)

maczeta
(...) którym jest używana, maczeta może mieć różne kształty i rozmiary.Głównym zastosowaniem maczety jest cięcie roślinności, szczególnie w krajach tropikalnych, gdzie jest niezbędnym narzędziem w rolnictwie i ogrodnictwie. Jest również wykorzystywana do wyrębu drzew, budowy schronień czy wykonywania prac budowlanych. W niektórych krajach, zwłaszcza w Afryce, maczeta jest także używana jako broń w czasie konfliktów zbrojnych.Popularność i symbolikaMaczeta jest nie tylko narzędziem, ale także symbolem. W wielu (...)

sacharymetrami
(...) słowa "sakcharon", oznaczającego cukier, oraz "metron", co oznacza miernik.Budowa sacharymetrówWiększość sacharymetrów składa się z dwóch części: cylindra pomiarowego oraz skali. Cylindry pomiarowe są wykonane z przezroczystego szkła lub tworzywa sztucznego i mają kształt walcowaty. Skala jest umieszczona na cylindrze i pokazuje wartość stężenia cukru w procentach lub w stopniach Brix, które są jednostką używaną w przemyśle spożywczym.Zasada działaniaSacharymetry działają na zasadzie pomiaru gęstości (...)

ucałowana
(...) wyrażamy różne emocje i uczucia, w zależności od kontekstu i sytuacji. Jest to gest, który jest powszechnie akceptowany i uważany za wyraz szacunku i miłości. Ucałowanie jest także ważnym elementem w relacjach międzyludzkich i może mieć różne znaczenia w zależności od kultury i tradycji. W każdym przypadku, ucałowanie jest wyrazem bliskości i intymności, który wzmacnia więź między ludźmi i sprawia, że czujemy się kochani i ważni dla drugiej osoby.

saduceusza
(...) w 70 roku n.e., saduceusze stopniowo zanikli jako grupa religijna. Ich doktryna i praktyki zostały wyparte przez judaizm rabiniczny, a sami saduceusze zostali wchłonięci przez inne grupy religijne.PodsumowanieSaduceusze byli grupą religijną, która powstała w starożytnym Izraelu w okresie Drugiej Świątyni. Wierzyli w jedynie w Stary Testament i odrzucali późniejsze teksty oraz wiarę w życie po śmierci. Ich doktryna i praktyki były odmienne od faryzeuszów, co często prowadziło do konfliktów między tymi (...)

hafizy
(...) Jest to ogromne wyzwanie, dlatego też nie każdy może zostać hafizem.Po zapamiętaniu całego tekstu, osoba musi przejść przez egzaminy, które sprawdzają jej znajomość Koranu. Egzaminy te są bardzo surowe i wymagające, ponieważ hafiz musi być w stanie recytować każdy werset z pamięci, bez żadnych błędów. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminów, osoba otrzymuje tytuł hafiza i jest uważana za biegłą w znajomości Koranu.Hafizy są bardzo szanowani i cenieni w społeczności muzułmańskiej. Są uważani za znawców i nauczycieli (...)

ząbkowskiemu
(...) polskimOdmiana słowa ząbkowskiemu jest często używana w języku polskim, szczególnie w kontekście związku z konkretnym nazwiskiem. W zależności od przypadku, może przyjąć różne formy, np. ząbkowskiemu, ząbkowskiemu czy ząbkowskiemu. Jest to jedna z wielu odmian nazwisk patronimicznych, które są charakterystyczne dla języka polskiego i stanowią część naszego dziedzictwa kulturowego.