Co to jest racławiczany (definicja)?


Definicja

Racławiczany

Racławiczany to odmiana słowa racławiczanin, które jest określeniem dla mieszkańców Racławic, miasta położonego w województwie małopolskim. Jest to nazwa pochodząca od nazwy miejscowości, która z kolei wywodzi się od imienia Raczław, założyciela wsi.

Pierwsze wzmianki o Racławicach pochodzą z XIII wieku, kiedy to miejscowość należała do klasztoru benedyktynów w Tyńcu. W późniejszych latach miasto przechodziło pod panowanie różnych właścicieli, aż w końcu w 1564 roku zostało zakupione przez Mikołaja Wolskiego, kasztelana krakowskiego. To właśnie on nadał miejscowości prawa miejskie i zbudował zamek, który stał się siedzibą rodu Wolskich.

Racławiczanie od wieków zajmowali się głównie rolnictwem i rzemiosłem. Miasto było także ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. W XIX wieku w okolicy zaczęto wydobywać ropę naftową, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego i demograficznego Racławic.

W historii Polski Racławiczanie zapisały się przede wszystkim jako bohaterowie bitwy pod Racławicami, która odbyła się 4 kwietnia 1794 roku. Wówczas to mieszkańcy miasta wraz z oddziałem kosynierów pod wodzą Tadeusza Kościuszki stawili opór wojskom rosyjskim. Mimo przegranej bitwy, bohaterstwo i odwaga racławiczan stały się symbolem walki o niepodległość.

Dziś Racławiczanie to mieszkańcy dynamicznie rozwijającego się miasta, które jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym. W miejscowości znajduje się Muzeum Bitwy pod Racławicami, które prezentuje historię wydarzeń z 1794 roku. Warto również odwiedzić zamek Wolskich oraz kościół parafialny, który jest jednym z najstarszych zabytków w mieście.

Podsumowując, racławiczany to mieszkańcy miasta Racławice, którzy od wieków przyczyniają się do rozwoju i historii tego miejsca. Ich odwaga i bohaterstwo w bitwie pod Racławicami stały się symbolem walki o wolność i niepodległość. Dziś Racławiczanie są dumni ze swojej przeszłości i aktywnie wspierają rozwój swojego miasta, przyciągając turystów swoimi zabytkami i bogatą historią.

Czy wiesz już co to jest racławiczany?

Inne definicje:

maczeto
(...) survivalu.Charakterystyczne cechy maczetyMaczeta charakteryzuje się głównie długim, wąskim ostrzem, które pozwala na precyzyjne cięcie. Rękojeść zazwyczaj jest wyprofilowana, dostosowana do kształtu dłoni, co ułatwia pewny chwyt i zapobiega poślizgnięciu się narzędzia. W zależności od przeznaczenia, maczety mogą mieć różną długość ostrza oraz różną grubość i kształt rękojeści.Różnorodność zastosowań maczetyMaczeta jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. (...)

tałzenów
(...) "talen", które oznacza opowiadać lub bajkować. Możliwe, że zostało ono zaadaptowane przez Polaków i przekształcone w bardziej charakterystyczną dla nas formę - "tałzenów".W języku potocznym "tałzenów" jest często używane jako eufemizm dla słowa "kłamca" lub "mówca nieprawdy". Może to wynikać z faktu, że opowieści i bajki często zawierają elementy fantastyczne i nieprawdopodobne, co przypomina o niektórych cechach kłamstwa.W literaturze "tałzenów" jest często wykorzystywane jako symbol marzycielskiego (...)

paciajach
(...) Najczęściej używane jest jako synonim słowa "modlitwa" lub "pacierz". Może również oznaczać moment, w którym ktoś się modli lub odprawia pacierz. Często jest też używane w formie zwrotu "w paciajach", co oznacza, że ktoś jest skupiony na modlitwie lub wygląda na zamyślonego.Jednym z popularnych zastosowań słowa paciajach jest w połączeniu z wyrażeniem "wpaść w paciajach". Oznacza to, że ktoś nagle przypomina sobie o czymś ważnym lub niespodziewanie wpada w stan refleksji lub zadumy. Może to być również (...)

rabowało
(...) to osoby bezrobotne lub o niskich dochodach, które szukają sposobu na szybkie zdobycie pieniędzy. Jednak niektórzy rabusie działają również z pobudek emocjonalnych, np. z zemsty lub dla adrenaliny.Akapit 4Rabowanie jest przestępstwem, które jest bardzo niebezpieczne zarówno dla ofiar, jak i dla samych rabusiów. Często dochodzi do sytuacji, w których ofiary lub sprawcy zostają ranni lub nawet zabici. Ponadto, rabowanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego sprawców, którzy mogą odczuwać (...)

ceratoniach
(...) które może być odmianą słowa ceratonia. Jest to roślina z rodziny bobowatych, pochodząca z obszaru Morza Śródziemnego. W języku greckim oznacza "rogowaty". Ceratoniach jest również znana pod nazwą chlebowca, ponieważ jej nasiona są wykorzystywane do produkcji mąki.Ceratoniach jest drzewem lub krzewem, które może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Charakteryzuje się gęstą, rozłożystą koroną i ciemnozielonymi liśćmi. Kwitnie wczesną

machlującego
(...) postrzegana jako niesprawna lub niezdolna do wykonywania swoich obowiązków w sposób skuteczny. Słowo "machlujący" pochodzi od niemieckiego słowa "machen", które oznacza "robić". Termin ten jest często używany w celu opisania osoby, która nie radzi sobie z danym zadaniem lub sytuacją i wykazuje brak umiejętności lub doświadczenia w danym obszarze. Może to być również odnoszone do osób, które są niezdarnie lub nieporadnie w swoich działaniach, co często prowadzi do niepowodzeń lub problemów. Osoby "machlujące" (...)

hafizowi
(...) jest traktowana z ogromnym szacunkiem i uznaniem w społeczności muzułmańskiej. Hafiz jest uważany za strażnika Koranu, ponieważ jest w stanie przekazywać jego treści dalej, bez możliwości popełnienia błędów lub zmian w tekście.Hafizowi - wyjątkowa wiedza i umiejętnościAby zostać hafizem, osoba musi przejść przez długi i wymagający proces nauki. Musi poznać na pamięć wszystkie 114 sur, czyli rozdziałów, które składają się na Koran. W sumie jest to około 6 tysięcy wersetów. W trakcie nauki, hafiz musi także (...)

sakralizację
(...) może dotyczyć zarówno przedmiotów materialnych, jak i abstrakcyjnych pojęć, takich jak np. idea czy wartość.Historia sakralizacjiProces sakralizacji ma swoje korzenie w starożytności, kiedy to bogowie i boginie byli czczeni przez ludzi jako istoty boskie. Wraz z rozwojem religii monoteistycznych, pojawiło się pojęcie jednego Boga, który stał się najwyższym i najświętszym bytem. Wówczas to zaczęto nadawać szczególny charakter nie tylko bogom, ale także