Definicje wyrazów na literę B / strona 2

Definicja słowa: bachantkę
(...) od greckiego słowa "bakche" oznaczającego "boginię wina". Jest to odmiana słowa bachanalia, które pierwotnie oznaczało święto ku czci Dionizosa, boga wina i ekstazy. Bachantki były młodymi kobietami, które podczas tych świąt tańczyły i śpiewały, a także brały udział w orgiach i rytuałach związanych z kultem Dionizosa.Akapit 2W późniejszych czasach

Definicja słowa: babiogórski
(...) znajdują się liczne doliny, wąwozy, wodospady oraz liczne szczyty, co stanowi idealne warunki dla turystyki pieszej i rowerowej. Jedną z najpopularniejszych tras jest szlak na sam szczyt Babiej Góry, który wiedzie przez piękne krajobrazy i zapewnia niezapomniane widoki na okoliczne góry i doliny.Ponadto, na terenie Parku Narodowego znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak schroniska górskie, muzeum przyrodnicze, punkty widokowe oraz liczne szlaki tematyczne. Dzięki temu każdy może znaleźć (...)

Definicja słowa: babirusach
(...) a nie w dół jak u innych gatunków. U samic kły są mniejsze i mniej zakrzywione. Oprócz kłów, babirusa wyróżnia się także obecnością dwóch dziwnie ukształtowanych rogów na pysku. U samców są one większe i bardziej wygięte, a u samic są mniejsze i bardziej spłaszczone.Środowisko naturalneBabirusa występuje głównie w Indonezji, na wyspach Sulawesi, Togian i Buru. Zamieszkuje lasy deszczowe oraz tereny bagniste. Jest zwierzęciem wszystkożernym, żywi się głównie korzeniami, owocami, jajami i małymi zwierzętami. (...)

Definicja słowa: babuwisty
(...) w Indiach w latach 40. i 50. XX wieku, a także członkiem Indyjskiego Kongresu Narodowego. Jego działalność była skupiona na poprawie warunków życia i walki o prawa dla biednych i wykluczonych grup społecznych. Termin babuwista może być więc używany jako określenie dla zwolennika polityki Syeda Babu lub osoby, która podziela jego idee i cele.PodsumowanieBabuwista jest terminem, który może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. W sztuce może oznaczać osobę zafascynowaną sztuką, w religii wyznawcę (...)

Definicja słowa: bachmatem
(...) Pochodzenie słowa "bachmat" jest niejasne, jednak prawdopodobnie wywodzi się ono z języka hebrajskiego, gdzie oznaczało "bezład" lub "chaos". W języku polskim zostało przyjęte jako określenie na osobę, która nie potrafi uporządkować swojego życia lub działań. Może to być spowodowane brakiem umiejętności organizacji lub też po prostu brakiem chęci do tego. Osoba określana mianem "bachmatem" często jest postrzegana jako nieporadna, niezdolna do wykonywania prostych zadań lub nieumiejąca utrzymać porządku (...)

Definicja słowa: baborowianką
(...) jest aktywna społecznie i angażuje się w życie swojej miejscowości. W Baborowie działa wiele organizacji i stowarzyszeń, w których biorą udział mieszkańcy, w tym również baborowianki. Są one często zaangażowane w działalność charytatywną, kulturalną czy sportową, co przyczynia się do rozwoju i promocji miasta.Podsumowując, baborowianka to nie tylko odmiana słowa "baborowianka", ale także określenie dla kobiet związanych z miejscowością Baborów. Jest to osoba dumna ze swojego pochodzenia, zaangażowana (...)

Definicja słowa: babrali
(...) co to znaczy?Babrali jest odmianą słowa babrać, które jest używane w języku potocznym. Można je spotkać w rozmowach codziennych, w tekstach piosenek czy w filmach. Jest to słowo, które ma wiele znaczeń, jednak najczęściej używane jest w kontekście bałaganu i nieporządku.Babrali może oznaczać bałagan, który został przez kogoś zrobiony lub też sam fakt robienia bałaganu. Może to być zarówno fizyczny bałagan w postaci rozrzuconych przedmiotów, jak i chaos w myślach lub działaniach. Jest to też często używane (...)

Definicja słowa: bąblowicami
(...) energii i optymizmowi, bąblowice są w stanie szybko przystosować się do nowych sytuacji i wyjść z trudnych sytuacji z uśmiechem na twarzy.Podsumowując, bąblowicami nazywamy osoby, które są pełne energii, entuzjazmu i optymizmu, a także charakteryzują się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jednak ich impulsywność i nieodpowiedzialność mogą być uważane za wady. Mimo to, bąblowice są bardzo pozytywnymi i radosnymi osobami, które potrafią szybko przystosować się do zmieniających się warunków i cieszyć się (...)