Definicje wyrazów na literę S / strona 3

Definicja słowa: sakramencka
(...) kontekście katechezy i nauki o sakramentach, aby wskazać na ich istotę i znaczenie dla wiary chrześcijańskiej.Sakramencka jest również terminem, który odnosi się do osób, które są odpowiedzialne za udzielanie sakramentów w Kościele. Są to przede wszystkim duchowni, czyli kapłani i biskupi, którzy są upoważnieni do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych. To właśnie dzięki nim wierni mogą doświadczyć Bożej łaski i zbliżyć się do Boga poprzez przyjmowanie (...)

Definicja słowa: sadowiło
(...) momentu odbycia kary.Sadowiło jako działanie wymierzone w celu ochrony społeczeństwaCzasem sadowiło jest stosowane jako środek zapobiegawczy w celu ochrony społeczeństwa przed osobami niebezpiecznymi lub podejrzanymi o popełnienie przestępstwa. W takim przypadku, osoba jest umieszczana w areszcie lub więzieniu na czas trwania postępowania sądowego lub do momentu wydania wyroku. Jest to działanie mające na celu zapobieganie możliwości ucieczki lub ponownego popełnienia przestępstwa przez daną osobę.Sadowiło (...)

Definicja słowa: sadkowickiej
(...) dumy z przynależności do tej społeczności. Dzięki temu słowu można podkreślić swoją więź z miejscem, w którym się mieszka, oraz poczucie wspólnoty z innymi mieszkańcami Sadkowa. Jest to również sposób na promocję i zachęcanie do odwiedzenia tej urokliwej miejscowości.Podsumowując, "sadkowickiej" jest odmianą słowa "sadkowicki", które odnosi się do miejscowości Sadków lub jej mieszkańców. Może być stosowane w różnych kontekstach, związanych z cechami charakterystycznymi dla tej miejscowości, wydarzeniami (...)

Definicja słowa: sadle
(...) to bardzo ważne w gospodarstwach wiejskich, ponieważ tłuszcz ten był wykorzystywany do przygotowywania potraw, smarowania maszyn rolniczych czy też jako paliwo do lamp. W niektórych miejscowościach sadle było również używane w celach leczniczych, jako maść na rany lub na przeziębienia.Akapit 5W kulturze ludowej, sadle jest również obecne w przysłowiach i zwrotach. Jednym z nich jest "zrób sobie sadle z głowy", co oznacza pozbycie się jakiegoś problemu lub zmartwienia. W niektórych regionach Polski, sadle (...)

Definicja słowa: sadkowickiemu
(...) również tradycyjne jasełka oraz konkursy na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową.Sadkowickie atrakcje turystycznePoza zabytkami, w Sadkowicach można również skorzystać z innych atrakcji turystycznych. W okolicy znajdują się piękne lasy, idealne do spacerów i wycieczek rowerowych. W sezonie letnim można wybrać się na kąpiel nad rzeką Pilicą lub skorzystać z kajaków i spłynąć jej nurtami. W Sadkowickim Gaju, parku krajobrazowym znajdującym się w pobliżu wsi, można zobaczyć unikatowe gatunki roślin i zwierząt.W (...)

Definicja słowa: Sadki
(...) turystów. W Sadkach w obwodzie rówieńskim można natomiast zobaczyć zabytkowy dwór z XIX wieku oraz kościół z 1935 roku.Sadki - wieś w województwie kujawsko-pomorskimSadki to również nazwa wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Sadki. Jest to niewielka miejscowość, zamieszkała głównie przez ludność polską. Pierwsze wzmianki o Sadkach pochodzą z XIV wieku, kiedy to wieś należała do biskupów włocławskich.W Sadkach znajduje się kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany (...)

Definicja słowa: Saganowski
(...) mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2006. Wystąpił w 11 spotkaniach i strzelił 4 bramki, co przyczyniło się do awansu Polski na mundial. W trakcie turnieju nie zagrał jednak ani minuty.Polski piłkarzW swojej karierze Saganowski grał także za granicą. W latach 2006-2007 był zawodnikiem portugalskiego klubu Vitória Setúbal, a następnie reprezentował barwy angielskich drużyn Southampton i Aalborg BK. W 2010 roku powrócił do Polski i związał się z Lechem Poznań, gdzie zakończył karierę piłkarską w 2012 (...)

Definicja słowa: sak
(...) mocowana do dwóch długich lin, zwanych powrozami. Na końcach powrozów znajdują się pływaki, które utrzymują siatkę na powierzchni wody. W dolnej części saka znajduje się ciężarek, który zapewnia stabilność i utrzymuje siatkę w pionowej pozycji.Sak jest zwykle wykorzystywany do połowu ryb na płytkich wodach, gdzie jest możliwość zastosowania długich powrozów. W momencie, gdy ryby wpadają do saka, siatka jest szybko zaciągana za pomocą powrozów, a następnie ryby są wyciągane z wody. Ten sposób połowu jest (...)