Definicje wyrazów na literę W / strona 2

Definicja słowa: Wałachowski
(...) Polski i pochodzi od słowa "wałach", które w średniowieczu oznaczało mieszkańców Bałkanów. W późniejszych czasach termin ten był używany również w odniesieniu do ludności pochodzenia romańskiego. W XVII wieku nazwisko to było popularne wśród szlachty polskiej, a później także wśród chłopów i mieszczan. Współcześnie jest to jedno z najczęściej występujących nazwisk w Polsce. Postać "Wałachowskiego" w literaturze Postać "Wałachowskiego" pojawia się w wielu polskich powieściach, zwłaszcza tych z gatunku (...)

Definicja słowa: wagaduguańczyk
(...) oznacza "miejsce, gdzie rośnie drzewo" w języku Mossi, ludu zamieszkującego dzisiejsze państwo Burkina Faso. Inne popularne nazwy to m.in. "Zangbeto" czy "Gbo".Wygląd i cechy charakterystyczneOpisy Wagaduguańczyka są bardzo zróżnicowane, jednakże istnieje kilka cech wspólnych dla większości opowieści. Jest to zazwyczaj postać o imponującym wzroście, wyróżniająca się niezwykłą siłą i zwinnością. Według niektórych wersji jest to istota o ludzkim ciele, ale z głową i ogonem zwierzęcym, np. lwa lub krokodyla. (...)

Definicja słowa: wałaszę
(...) się na jednym miejscu. Brak stałego miejsca zamieszkania i pracy może prowadzić do trudności finansowych i braku poczucia bezpieczeństwa.PodsumowaniePodsumowując, wałaszę to odmiana słowa "wałaszyć", które oznacza ciągłe przemieszczanie się bez celu lub konkretnego planu. Działanie to może mieć różne przyczyny, takie jak ucieczka od problemów, brak stabilności czy poznawanie nowych miejsc. Wałasze może być zarówno pozytywnym, jak i negatywnym zjawiskiem, jednak dla niektórych osób jest to sposób na życie (...)

Definicja słowa: wadzilibyście
(...) konotacje. Wadzilibyście jest formą czasu przeszłego i odnosi się do sytuacji, która już miała miejsce.Można powiedzieć, że wadzilibyście jest wyrażeniem, które wyraża niezadowolenie lub frustrację z powodu działania innej osoby lub sytuacji. Wadzilibyście może być używane w różnych kontekstach, na przykład w pracy, w szkole czy w domu. Jest to wyrażenie, które często oznacza, że coś przeszkadzało lub utrudniało wykonywanie jakiejś czynności lub zadania.Wadzilibyście jest również często używane w formie (...)

Definicja słowa: waldensów
(...) ruch był krytyczny wobec bogactwa i przepychu w Kościele katolickim, a także wobec hierarchii kościelnej i jej bogactwa.Waldensowie nie uznawali sakramentów Kościoła katolickiego, z wyjątkiem chrztu i Eucharystii. Uważali, że każdy chrześcijanin może udzielać sakramentów, a nie tylko duchowni. W swoich wyznaniach podkreślali również wolność sumienia i indywidualną interpretację Pisma Świętego.Waldensowie spotykali się w tajemnicy, ponieważ ich idee były uważane za herezję przez Kościół katolicki. W 1184 (...)

Definicja słowa: walczyk
(...) tańcem bardzo romantycznym i eleganckim, dlatego często jest wybierany jako pierwszy taniec młodej pary na weselach.Podczas tańca walczyka, para porusza się w rytm muzyki w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Charakterystyczne dla tego tańca są także obroty i skoki, które dodają mu dynamiki i uroku. Walczyk jest tańcem bardzo uniwersalnym, ponieważ można go tańczyć do różnych rodzajów muzyki, takich jak muzyka klasyczna, jazzowa czy współczesna.Walczyk jest także popularny wśród niepalących Janusza (...)

Definicja słowa: wadzącego
(...) W języku potocznym często używany jest w kontekście uciążliwych lub niepożądanych sytuacji lub zachowań, które wpływają na nasze życie i relacje z innymi ludźmi. Warto jednak pamiętać, że każdy może być wadzący dla kogoś innego, dlatego ważne jest szanowanie różnic i umiejętne radzenie sobie z trudnościami, które mogą wynikać z takich sytuacji.

Definicja słowa: waldkornu
(...) w charakterystyczne bochenki. Ostatnim etapem jest pieczenie w piecu opalanym drewnem, co nadaje waldkornowi niepowtarzalny smak i aromat.Waldkorn jest chlebem, który nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również jest bardzo zdrowy. Dzięki bogactwu składników odżywczych, jest on polecany przez dietetyków i lekarzy. Zawarte w nim ziarna i nasiona są bogate w błonnik, który wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Ponadto, waldkorn jest źródłem węglowodanów złożonych, które są wolniej trawione i zapewniają (...)