Co to jest dąbiance (definicja)?


Definicja

Dąbiance - definicja

Dąbiance jest to odmiana słowa dąbianka, które jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego. Słowo to pochodzi od nazwy drzewa dąb, a konkretniej od jego młodych pędów, które w języku ludowym nazywane były dąbiankami. Dąbiance jest używane głównie w języku potocznym i regionalnym, dlatego nie jest często spotykane w słownikach.

Etymologia słowa

Słowo dąbiance jest złożeniem dwóch wyrazów: dąb i -anka, czyli przyrostka oznaczającego małość lub zdrobnienie. Pochodzenie tego słowa można więc wywodzić od młodych pędów dębu, które były nazywane dąbiankami. W języku potocznym przyrostek -anka jest często używany do tworzenia zdrobnień, dlatego też powstało słowo dąbiance.

Zastosowanie w języku

Dąbiance jest słowem, które przede wszystkim występuje w języku potocznym i regionalnym. W języku literackim jest rzadko używane, ponieważ istnieje bardziej precyzyjne określenie - dąbianka. Słowo dąbiance jest często używane w gwarach, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie drzewa dębowe są powszechnie spotykane.

Przykładowe użycie

Słowo dąbiance można spotkać w wielu kontekstach, na przykład: "Zbieraliśmy dzisiaj dąbianki na herbatkę", "Dąbiance są bardzo zdrowe dla naszego organizmu", "W lesie rosną piękne dąbiance". W tych przykładach słowo to jest używane jako synonim słowa dąbianka, czyli młodych pędów dębu, które są jadalne i mają właściwości lecznicze.

Podsumowanie

Dąbiance jest odmianą słowa dąbianka, które jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego. Pochodzi od młodych pędów dębu, które w języku ludowym nazywane były dąbiankami. Słowo to jest używane głównie w języku potocznym i regionalnym, a w języku literackim jest rzadko spotykane. Dąbiance jest często stosowane jako synonim słowa dąbianka i występuje w wielu kontekstach, szczególnie w odniesieniu do zbierania i spożywania młodych pędów dębu.

Czy wiesz już co to jest dąbiance?

Inne definicje:

ablegatów
(...) biskupów, którzy reprezentują Kościół na różnego rodzaju uroczystościach lub spotkaniach międzyreligijnych. W tym przypadku ablegatów można nazwać także nuncjuszami apostolskimi lub delegatami apostolskimi.W skrócie, ablegatów można określić jako wysłanników lub delegatów, którzy reprezentują swoją instytucję lub organizację w określonym miejscu lub w określonym celu. Są to osoby, które mają za zadanie nawiązywać kontakty, negocjować, promować lub reprezentować interesy swojej instytucji. Ich rolą jest (...)

obcierkom
(...) różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia. Najczęściej spotykanym materiałem jest bawełna, która jest miękka i delikatna dla powierzchni. Obcierki z bawełny są również łatwe w utrzymaniu czystości. Kolejnym popularnym materiałem jest mikrofibra, która jest bardzo chłonna i skutecznie usuwa brud i kurz. Obcierki z mikrofibry są również antystatyczne, co jest szczególnie przydatne przy czyszczeniu urządzeń elektronicznych. Innymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji obcierki są flanela czy (...)

żabieńcowatym
(...) długie ząbki, przypominające nóżki żabie. Takie kształty kwiatów są bardzo charakterystyczne i wyróżniają się spośród innych gatunków roślin. Kwiaty te są zwykle bardzo atrakcyjne dla owadów i często przyciągają je swoim wyglądem.Przystosowanie do zapylaniaKształt kwiatów żabieńcowatych jest wynikiem przystosowania do zapylania przez określone gatunki owadów, zwłaszcza pszczoły. Kielich w kształcie żabiej głowy ułatwia dostęp do nektaru i pyłku dla długich języków pszczoły, a ząbki na kielichu służą jej (...)

fajczylibyście
(...) lub parę, np. "fajczy z kominów". Może również oznaczać szybkie poruszanie się, np. "fajczył na rowerze". W takim kontekście może mieć pozytywne konotacje, sugerując szybkość lub zwinność.Odmiana słowa "fajczyć"Słowo "fajczyć" jest czasownikiem, co oznacza, że można je odmieniać przez osoby, czasy i tryby. W języku potocznym najczęściej stosowana jest odmiana w czasie teraźniejszym, np. "fajczę", "fajczysz", "fajczy". W czasie przeszłym odmienia się je jak regularne czasowniki, np. "fajczyłem", "fajczyłeś", (...)

zabejcowałbym
(...) specjalną substancją, która przyciąga zwierzęta swoim zapachem. Jest to popularna metoda w łowiectwie oraz hodowli zwierząt, pozwalająca na skuteczniejsze przyciągnięcie i kontrolę zwierząt. Warto jednak pamiętać, że zabejcowanie powinno być przeprowadzone w sposób odpowiedzialny i szanujący zwierzęta oraz środowisko naturalne.

obcisłość
(...) do ciała lub przedmiotu. Może to dotyczyć ubrań, obuwia, rękawiczek, opasaczy lub innych elementów garderoby. Słowo to jest pochodzenia łacińskiego - "obcisus", co oznacza "obciśnięty". Obcisłość jest przeciwieństwem luźności i jest często uważana za niekomfortową i niepożądaną. Jednakże, w niektórych przypadkach, obcisłe elementy garderoby są pożądane, aby podkreślić sylwetkę lub wygląd.Przyczyny obcisłościObcisłość może być spowodowana różnymi czynnikami. Jedną z przyczyn może być zły wybór rozmiaru (...)

ichtiozaurusów
(...) celu składania jaj - były zwierzętami żyworodnymi, co oznacza, że młode rozwijały się w ciele matki.Ichtiozaurusy wyginęły około 90 milionów lat temu, prawdopodobnie na skutek zmian klimatycznych oraz rywalizacji z innymi gatunkami morskich drapieżników. Ich szczątki są często odkrywane przez paleontologów i stanowią ważne źródło wiedzy na temat życia na Ziemi w przeszłości.Podsumowując, ichtiozaurusy to fascynujące stworzenia, które przypominają nam, jak różnorodne i niezwykłe były formy życia na naszej (...)

saduceusza
(...) zanikli jako grupa religijna. Ich doktryna i praktyki zostały wyparte przez judaizm rabiniczny, a sami saduceusze zostali wchłonięci przez inne grupy religijne.PodsumowanieSaduceusze byli grupą religijną, która powstała w starożytnym Izraelu w okresie Drugiej Świątyni. Wierzyli w jedynie w Stary Testament i odrzucali późniejsze teksty oraz wiarę w życie po śmierci. Ich doktryna i praktyki były odmienne od faryzeuszów, co często prowadziło do konfliktów między tymi dwoma grupami. Po zburzeniu Drugiej Świątyni (...)