Definicje wyrazów na literę C

Definicja słowa: ceratorytom
(...) cerator, które pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "mistrz cerowania". Jest to rzeczownik rodzaju męskiego, który określa osobę zajmującą się cerowaniem, czyli naprawą dziur i uszkodzeń w tkaninach. W języku potocznym ceratoryt może być również nazywany "ceratorem" lub "cerowaczem".Osoba wykonująca zawód ceratoryta musi posiadać umiejętność precyzyjnego naprawiania tkanin, a także wiedzę na temat różnych rodzajów tkanin i sposobów ich naprawy. Ceratorzy często specjalizują się w określonych rodzajach (...)

Definicja słowa: cerujcie
(...) wytrzymałość i trwałość naprawy.Po zakończeniu cerowania, uszkodzone miejsce jest dokładnie sprawdzane i ewentualnie wygładzane. W przypadku tkaniny, można również wykorzystać żelazko, aby wyrównać wszelkie nierówności. W końcowym etapie, naprawione miejsce jest zwykle niewidoczne lub prawie niewidoczne, a odzież jest gotowa do ponownego noszenia.Podsumowując, cerowanie jest procesem naprawy uszkodzeń na materiale, który jest często wykorzystywany w krawiectwie. Dzięki temu procesowi, można przywrócić (...)

Definicja słowa: cerebralne
(...) "cerebralne" może mieć również negatywne konotacje, szczególnie w odniesieniu do zachowań lub działań, które są zbyt intelektualne lub odrealnione. Może to oznaczać brak emocji lub brak kontaktu z rzeczywistością. W takim kontekście, słowo to może być używane jako krytyka lub wyraz dezaprobaty.Akapit 6Podsumowując, słowo "cerebralne" jest bardzo wszechstronne i może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Najczęściej odnosi się do mózgu lub intelektu, ale może również dotyczyć działań, sztuki (...)

Definicja słowa: cerowałybyśmy
(...) Następnie, za pomocą igły i nici, należy zaszyć brzegi dziury, a na koniec wykończyć cerowanie z zewnątrz, aby było niewidoczne.Tradycyjne metody cerowaniaTradycyjne metody cerowania polegają na wykorzystaniu igły i nici oraz specjalnego wosku lub kleju. Kobiety, które zajmują się cerowaniem, muszą mieć umiejętność precyzyjnego szycia oraz doświadczenie w doborze odpowiednich materiałów i narzędzi. W niektórych kulturach, cerowanie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i jest ważnym elementem tradycji (...)

Definicja słowa: ceroplastykę
(...) cenne i cenione przez kolekcjonerów i muzea. To niezwykła sztuka, która pozwala ożywić martwą materię i przekazać emocje poprzez kunsztownie wykonane rzeźby i figury.

Definicja słowa: ceratopsie
(...) fascynujących stworzeń. Ceratopsie są również ważne dla badań nad ewolucją dinozaurów oraz dla lepszego zrozumienia środowiska, w którym żyły.PodsumowanieCeratopsie to fascynujący gatunek dinozaura, który żył na naszej planecie miliony lat temu. Były to duże i imponujące stworzenia, charakteryzujące się rogowym uzbrojeniem na czaszkach. Ich obecność w środowisku naturalnym miała duży wpływ na ekosystem, a dzięki dobrze zachowanym skamieniałościom, naukowcy mogą dowiedzieć się coraz więcej o tych prehistorycznych (...)

Definicja słowa: ceratoniach
(...) nazwą chlebowca, ponieważ jej nasiona są wykorzystywane do produkcji mąki.Ceratoniach jest drzewem lub krzewem, które może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Charakteryzuje się gęstą, rozłożystą koroną i ciemnozielonymi liśćmi. Kwitnie wczesną wiosną, a jej kwiaty są drobne, niepozorne i koloru żółtego. Po przekwitnięciu pojawiają się strąki, w których znajdują się nasiona.Nasiona ceratoniach są bogate w błonnik, witaminy i minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez. Są również źródłem naturalnego cukru, (...)

Definicja słowa: ceresanem
(...) plonów. Od tego słowa wywodzi się również nazwa miesiąca "czerwiec", który był poświęcony bogini Ceres.ZastosowanieCerasan jest rzadko używanym słowem w języku polskim, jednak można spotkać je w niektórych tekstach naukowych lub historycznych. Występuje również w nazwach niektórych gatunków roślin, np. cerasan japoński czy cerasan chiński, które są odmianami drzew z rodziny różowatych.Współczesne znaczenieObecnie słowo "ceresan" jest używane głównie w kontekście historycznym lub literackim. Może być również (...)