Definicje wyrazów na literę J

Definicja słowa: jagodnicą
(...) również niewielki kościół, który jest miejscem spotkań dla lokalnej społeczności.Jagodnica to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i kontakt z naturą. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają piesze wycieczki po okolicy. W sezonie letnim odbywają się również festyny i imprezy plenerowe, które przyciągają nie tylko mieszkańców, ale również turystów z całej Polski.Podsumowując, jagodnica to urokliwa wieś w województwie lubelskim, która zachwyca swoim pięknem i bogatą historią. (...)

Definicja słowa: jadaczkę
(...) rozmowie.Charakterystyka "jadaczki" Jadaczka jest osobą, która lubi być w centrum uwagi i często nie potrafi słuchać innych. Charakteryzuje ją ciągła potrzeba mówienia, nawet jeśli nie ma nic ważnego do powiedzenia. Może również być nachalna i narzucać swoje zdanie innym, nie zważając na ich opinie. Jadaczka często nie jest świadoma swojego zachowania i nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być uciążliwa dla innych osób.Skutki "jadaczkowego" zachowania Jadaczkowe zachowanie może mieć negatywne (...)

Definicja słowa: jaćwieskimi
(...) tym istniało również wiele dialektów, które różniły się od siebie w zależności od regionu, w którym były używane. Niestety, ze względu na brak dostępnych źródeł, nie jesteśmy w stanie dokładnie poznać tych odmian języka jaćwieskiego.Akapit 5Wraz z upadkiem państwa krzyżackiego, język jaćwieski zaczął powoli zanikać. Wpływ na to miały również wojny i migracje ludności, które przyczyniły się do zaniku tej odmiany języka bałtyckiego. Obecnie język jaćwieski jest uważany za wymarły, jednak istnieją próby (...)

Definicja słowa: Jadamczyk
(...) etymologia słowa "Jadamczyk" Słowo "Jadamczyk" pochodzi od nazwiska Jadamczak lub Jadamczyk, które jest bardzo popularne w Małopolsce. W języku polskim "czak" lub "czyk" często używane są jako przyrostki do nazwisk, co oznacza przynależność do danego regionu lub rodziny. W przypadku nazwiska Jadamczyk, przyrostek ten pochodzi od imienia Adam, co sugeruje, że jest to nazwisko pochodzenia polskiego. Znaczenie słowa "Jadamczyk" W języku potocznym, "Jadamczyk" jest używany jako określenie osoby, która (...)

Definicja słowa: jagnijmyż
(...) mogłoby oznaczać "mój jagnię" lub "mój jagnięcy". Słowo to jest często używane w gwarach wiejskich, gdzie język jest bardziej swobodny i pozwala na tworzenie nowych wyrazów i odmian istniejących już słów.Użycie słowaSłowo "jagnijmyż" może być używane w różnych kontekstach. Najczęściej pojawia się w rozmowach dotyczących zwierząt, szczególnie owiec i baranów. Może być także używane jako określenie młodego wieku danej osoby, zwłaszcza dziecka. Może być również używane w formie zdrobniałej, aby podkreślić (...)

Definicja słowa: jagodówce
(...) są bogate w witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze, dlatego też zaleca się ich regularne spożywanie w celu utrzymania zdrowia.DeserKolejnym znaczeniem słowa jagodówka jest deser, który jest przygotowywany z wykorzystaniem jagód. Może to być na przykład jagodowy sernik, jagodowa panna cotta czy jagodowa szarlotka. Desery te są bardzo popularne zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy jagody są w pełni dojrzałe i dostępne w sklepach.Przepisy kulinarneW dzisiejszych czasach, jagodówka często jest również używana (...)

Definicja słowa: jadłem
(...) przeszłą od słowa jadło, które oznacza czynność jedzenia. Jest to czasownik, który wyraża przeszłą czynność jedzenia. W języku polskim występuje w odmianie 1. osoby liczby pojedynczej, czyli "ja jadłem". Można go również spotkać w odmianie 3. osoby liczby pojedynczej, czyli "on/ona jadła".Akapit 2Wyraz "jadłem" pochodzi od czasownika "jeść", który jest jednym z podstawowych czasowników w języku polskim. Jest to czynność niezbędna do przetrwania i polega na przyjmowaniu pokarmów przez usta i przełyk do (...)

Definicja słowa: jacquemarta
(...) są często wykorzystywane w sztuce, szczególnie w okresie renesansu i baroku. Rzeźby te są zazwyczaj umieszczane na fasadach budynków, na wieżach lub w innych widocznych miejscach. Ich ruchome elementy, takie jak wahadła, młotki czy dzwony, dodają uroku i dynamiki do dzieła sztuki.Wykorzystanie w architekturzeJacquemarty są również popularne w architekturze, szczególnie w budynkach sakralnych. Często są umieszczane na szczycie wież kościelnych lub na dzwonnicach, gdzie ich ruchome elementy służą do oznaczania (...)