Co to jest Pacewicz (definicja)?


Definicja

Co to jest "Pacewicz"?

"Pacewicz" to nazwisko pochodzenia polskiego, które jest stosunkowo rzadko spotykane. Według danych z 2020 roku, w Polsce nosiło je około 6,5 tysiąca osób. Nazwisko to pochodzi od imienia Piotr, które było popularne wśród Polaków już od średniowiecza. "Pacewicz" jest jednym z wielu nazwisk zakończonych na "-wicz", które wskazują na pochodzenie szlacheckie.

Pochodzenie nazwiska

Nazwisko "Pacewicz" wywodzi się od imienia Piotr, które pochodzi od greckiego słowa "petros" oznaczającego "skałę". Imię to było popularne wśród chrześcijan już w czasach starożytnych, a w Polsce pojawiło się wraz z chrześcijaństwem. Nazwisko "Pacewicz" mogło powstać poprzez dodanie przyrostka "-wicz" do imienia Piotr, co było powszechnym sposobem tworzenia nazwisk szlacheckich w Polsce.

Rodzina Pacewiczów

Pierwsze wzmianki o rodzinie Pacewiczów pochodzą z XVI wieku i dotyczą wsi Pacewo w województwie mazowieckim. W kolejnych wiekach członkowie rodziny osiedlali się w różnych regionach Polski, głównie na terenach Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski. Wśród znanych przedstawicieli rodziny Pacewiczów można wymienić m.in. znanego malarza Józefa Pacewicza czy polskiego wojskowego i działacza niepodległościowego Stanisława Pacewicza.

Współczesność

Obecnie nazwisko "Pacewicz" jest stosunkowo rzadko spotykane w Polsce. Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w województwach: mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Wiele osób noszących to nazwisko jest związanych z rolnictwem, jednak można również spotkać przedstawicieli innych zawodów, takich jak lekarze, prawnicy czy nauczyciele.

Podsumowanie

"Pacewicz" to polskie nazwisko o szlacheckim pochodzeniu, które wywodzi się od imienia Piotr. Jego nosiciele osiedlali się głównie na terenach Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski. Obecnie jest stosunkowo rzadko spotykane w Polsce, jednak w przeszłości należało do znanych rodów. Nazwisko to jest często kojarzone z rolnictwem, jednak można również spotkać przedstawicieli innych zawodów.

Czy wiesz już co to jest Pacewicz?

Inne definicje:

tałzenów
(...) jest odmianą wyrazu "tałes". Jest to określenie, które jest stosowane w języku potocznym i regionalnym, głównie na terenie wschodniej części Polski. Słowo to jest także często używane w literaturze i poezji jako synonim dla słowa "tales".Pochodzenie słowa "tałzenów" jest niejasne, jednak można przypuszczać, że wywodzi się ono od niemieckiego słowa "talen", które oznacza opowiadać lub bajkować. Możliwe, że zostało ono zaadaptowane przez Polaków i przekształcone w bardziej charakterystyczną dla nas formę (...)

talmudystka
(...) religią i jej tradycjami.Talmud, czyli "nauka", to zbiór dyskusji, komentarzy i wykładów na temat Tory, której podstawy znajdują się w Pięcioksięgu Mojżesza. Jest on nie tylko źródłem wiedzy religijnej, ale także prawniczej, filozoficznej i etycznej. Talmudystka jest więc osobą, która bada i interpretuje ten złożony tekst, aby głębiej zrozumieć przesłanie i nauki judaizmu.Studia nad Talmudem wymagają nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności logicznego myślenia i interpretacji tekstu. Talmudystka (...)

ząbkowskiemu
(...) przypadku, może przyjąć różne formy, np. ząbkowskiemu, ząbkowskiemu czy ząbkowskiemu. Jest to jedna z wielu odmian nazwisk patronimicznych, które są charakterystyczne dla języka polskiego i stanowią część naszego dziedzictwa kulturowego.

żabieńcowcach
(...) do kamuflażu.Tryb życiaŻabieńcowce są zwierzętami wszystkożernymi, co oznacza, że mogą odżywiać się różnymi rodzajami pokarmu. W zależności od gatunku, mogą być drapieżnikami, roślinożercami lub wszystkożercami. Są także bardzo aktywnymi zwierzętami, które poruszają się szybko i zwinne. Niektóre gatunki są samotnikami, natomiast inne tworzą kolonie lub żyją w grupach.Rola w ekosystemieŻabieńcowce odgrywają ważną rolę w ekosystemach, w których występują. Są one często pożywieniem dla innych zwierząt, takich (...)

machometry
(...) pomiaru prędkości liniowej wykorzystuje się prędkościomierz, a do pomiaru prędkości kątowej - wibrometr. Istnieją również specjalistyczne machometry, takie jak altimetr czy barometr, które służą do pomiaru wysokości i ciśnienia atmosferycznego.PodsumowanieMachometry są niezwykle ważnymi urządzeniami, które umożliwiają precyzyjny pomiar prędkości obrotowej i przyspieszenia. Są one niezbędne w wielu dziedzinach, od przemysłu po sport. Dzięki nim możemy kontrolować prędkość maszyn, pojazdów i innych urządzeń, (...)

zabejcowałbym
(...) przyciągnąć ptaki do danego miejsca. Dzięki temu hodowcy mogą łatwiej kontrolować swoje zwierzęta i utrzymać je w jednym miejscu.Podsumowując, zabejcowałbym oznacza wykonanie czynności polegającej na pokryciu przedmiotu specjalną substancją, która przyciąga zwierzęta swoim zapachem. Jest to popularna metoda w łowiectwie oraz hodowli zwierząt, pozwalająca na skuteczniejsze przyciągnięcie i kontrolę zwierząt. Warto jednak pamiętać, że zabejcowanie powinno być przeprowadzone w sposób odpowiedzialny i szanujący (...)

cerowało
(...) kształtu i faktury tkaniny.Akapit 4Cerowanie jest również stosowane w przypadku uszkodzeń skóry. W takim przypadku, zamiast tkaniny, używa się specjalnych łat skórzanych lub kleju przeznaczonego do cerowania skóry. Wymaga to większej precyzji i umiejętności, ponieważ skóra jest bardziej delikatna i podatna na zniszczenia. Jednak dobrze wykonane cerowanie skóry może przywrócić jej pierwotny wygląd i wydłużyć jej żywotność.Akapit 5Cerowanie jest również popularne wśród miłośników mody, którzy chcą nadać (...)

hakera
(...) hakerem a crackeremWarto zaznaczyć, że hakerzy nie są równoznaczni z tzw. crackerami, czyli osobami, które nie tylko łamią zabezpieczenia, ale także wykorzystują swoje umiejętności w celu wyrządzenia szkód. Hakerzy natomiast mogą działać w różnych celach - od eksperymentowania z systemami, poprzez przekraczanie granic prawa w celach politycznych, aż po wykorzystywanie swoich umiejętności w celach obronnych.Etyka hakerówWielu hakerów uważa, że ich działania są etyczne, ponieważ przyczyniają się do poprawy (...)